.
Moju tezu u odnosu prema Brend-iranju pokrenuo je u stvari četvrti blog (zapravo deo intervjua koji sam tim putem „absorbovao“). Jedan zapaženi američki ekonomski analitičar je izjavio otprilike: „…srećem gomilu ljudi sa istoka koji bulazne o brendiranju i marketingu, kao da su se rodili u kapitalizmu…“
Šta je tačno želeo da kaže sa sigurnošći ne mogu da tvrdim. ali mogu da posvedočim da ima mnogo nebuloznih ideja svuda oko nas „upakovanih“ u još nebulozniji koncept „Brenda“ (onako kako ga njegovi autori vide). „Srpska Rakija“, „Srpski Kajmak“, „Srpska Izvorska Voda“… (kad može „Francuski Konjak“, ili „Nemačka Mehanika“ – što da ne…)
Naravno ovo je samo moje vidjenje stvari, ali čini mi se da su autentični istorijski brendovi (najradije nebi ni koristio taj termin) u dubokom konfliktu sa samom suštinom tržišne ekonomije. Većina je i nastala, ili su joj temelji udareni u sasvim drugačije (pred-industrijsko) vreme kao posledica patrijarhalnog morala i adekvatnog (arhaičnog) sistema vrednosti. Moglo bi se čak reći da se u korenu autentičnih brendova (čitaj: „vrednosti“) zapravo nalazi otpor (prezir?) prema masovnoj produkciji – uključujući i načela ekonomičnosti, rentabilnosti i produktivnosti… Povući ću tu izjavu kada mi neko ubedljivo objasni kakve veze ima ideja da viski treba da 25 godina leži u buretu da bi mogao da se nazove „Royal Salute“ – sa tržišnom ekonomijom?
Dali govorimo o Rolsu, Roleksu, Harleju… U suštini sve se svodi na pitanje reputacije. Reputacija (tj. ugled, čast) je vrlo star koncept, spominje se u najstarijim epovima koji su usmeno prenošeni mnogo pre izuma pisma. Čak i u najprimitivnijim društvima zna se dobro „Ko kosi a ko vodu nosi“. Verovatno najvažnija stvar u vezi sa tim konceptom je KONTINUITET. Nema izgovora, padova, trenutaka slabosti, kriza… Brendovi su neka vrsta vrednosnog ankera, oni nas podsećaju koliko je potrebno znanja, iskustva, energije, vremena, i ISTRAJNOSTI uložiti u neku aktivnost da bi se stvorila REPUTACIJA koja nešto znači.
Ja lično verujem da u suštini te ideje nije i nikada neće biti „tržišna orjentacija“. Možete naravno marketinški upotrebiti (ili čeće – zloupotrebiti) istinske vrednosti, ali ih nikada nećete „namenski“ stvoriti. Naravno franšize i proizvodi svih vrsta nastaju (i nestaju) kao pečurke, ali iza svih istinskih vrednosti stoji nečije životno delo.
Ništa manje.
.
Dragana Djermanovic
Lepo…
Pre svega želim ti divne blogerske trenutke…
Težak rad, posvećenost, emocije i poverenje stvorili su mnoge dobre stvari… pa tako i brendove…
Tako se stvaraju i prijatelji… i reputacija…
Svi znaju sve o svemu, malo je onih koji su svesni veličine sveta i sopstvenog neznanja.
„Tržišna orjentacija“ je uglavnom odluka goreopisanih „sveznalica 😉
Miodrag Ristic
Da bi shvatio kolika su zaista prostranstva i dubine okeana, dovoljno je da pokušaš da pregaziš običnu baru. Dok stojiš na obali to izgleda malo i jednostavno…
„Šuplje“ znanje odzvanja glasnije nego suva tikva.